قهوه خوب Secrets

 محمود عارفیان مسئول دفتر امام‌جمعه و همه کاره ایشان است. پورشمسیان مرا هم مورد اعتماد می‌دانست و طرف مشورت و کمک کار او بودم.

شیخ عبدالرحیم ممبینی به مناسبتی در مسجد جامع باغملک سخنرانی داشت. فرزند یکی از سادات. ع.

 با بازجوها هم بحث نمی‌کنم، مگر با برهانی قاطع بیایند. چندین سال قبل در مصاحبه با روزنامه جنوبگان و محمد مالی در برابر این سخن که، «ما زنده به آنیم که آرام نگیریم.

نویسنده ضمن شرح فعالیت‌های خود در ایذه، به تاریخ و جغرافیا از منظری عینی نگریسته شده و برای نخستین بار، پرده از  برخی جریانات و اختلافات سیاسی میان روحانیون ایذه و مسئولان اجرایی در اوائل انقلاب و همچنین فعالیت گروه‌های سیاسی توجه داشته است.

شغل تُشمالی و دلّاکی در آن زمان، در میان بختیاری‌ها از جایگاه بالا و مناسبی برخوردار نبود.

نوشتن اینگونه مطالب می‌تواند سرنخی برای شناخت بیشتر و بهتر فعالیت‌های سیاسی – اجتماعی و فرهنگی و وضعیت حاکم در اوائل انقلاب اسلامی و همچنین مکتوب کردن بخشی از تاریخ سیاسی خوزستان باشد.

در میدان راه آهن، فلکه شهدا، با گروه‌های مختلف سیاسی‌و در آزادی کامل بحث‌وگفتگومی کردیم. بازار عقاید گوناگون گرم بود. در خرمکوشک و جلوی باشگاه نفت و ساختمان مرکزی شرکت نفت معرکه آرا وجهان بینی‌ها بود.

دو ساعت فروش قهوه در شهر ایذه بعد به روستای سادات حسینی رسیدیم. اسم روستای سادات حسینی و وصف زیبایش را از سید صفدر حسینی شنیده بودم.

- پاسخ سلام برای دو فروش قهوه در ایذه فنجان، چند قاشق پودر قهوه ترک باید بریزیم؟و اینکه آیا میشه برای دوباره گرم کردنش دوباره بزاریمش روی گاز؟

 تشخیص من و تکلیف من »، دو گفتمان رایج روز بود. دو واژه کش‌دار و مشکل زا در وانفسای انقلاب بود. همه‌ی جناح‌ها در ابتدای انقلاب کم و بیش اسیر این گفتمان بودند.

 سید صفدر را اولین بار در نشستی در منزل فرماندار شفائیان دیدم. بحث پیرامون مسائل ایذه ‌ و منطقه سادات و بحث‌های سیاسی روز بود. برخی حساسیت‌های بی وجهی در مورد او داشتند، سید صفدر را فردی معقول و واقع بین، بی هیاهو و کسی که با احتیاط و دقت سخن می‌گوید فروش قهوه در ایذه دیدم.

آش رشته از معروف‌ترین آش‌های ایرانی است که تاریخچه استفاده از آن به زمان‌های قدیم بر می‌گردد. جالب است بدانید که به ‌طور کلی حدود ۴۰۰ نوع آش وجود دارد که معروف‌ترین آن‌ها می‌توان به آش رشته اشاره کرد. آش رشته علاوه بر اینکه در وعده‌های غذایی روزانه می‌تواند مورد استفاده قرار ‌گیرد، در اغلب مناسبت‌ها از جمله ماه محرم و ماه رمضان به عنوان غذای نذری و غذای افطاری نیز طرفداران خاص خود را دارد.

ماندیم. کمترین پذیرایی‌شان «تشتری» تازه و یا مرغی و خروسی بود. گفتم:

 در غیاب امام جماعت سید خلیفه نماز را به جماعت می‌خواند.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *